İnternet Cafeciler Yardımlaşma Forumu

İnternet Cafeciler Yardımlaşma Forumu (https://www.cafeciler.net/.php)
-   RSS - Haberler (https://www.cafeciler.net/rss-haberler-96.html)
-   -   Bir Sihirbazın Gozunden Teknoloji Nasıl İlerliyor? (https://www.cafeciler.net/rss-haberler-96/bir-sihirbaz305n-gozunden-teknoloji-nas305l-304lerliyor-2786.html)

Haberci 26 Ekim 2019 18:28

Bir Sihirbazın Gozunden Teknoloji Nasıl İlerliyor?
 
Sihre inanıyor musunuz? Aslında inanıp inanmadığınızı duşunmenize gerek yok cunku duyularınız sizden bağımsız bir şekilde sihre inanıyor. Cocukluğundan beri sihirbazlık ile uğraşan ve konuyla ilgili bir de kitap yazan Dr. Gustav Kuhn, şimdi sihirbazlığın puf noktalarının nasıl calıştığıyla ilgili calışmalarını surduruyor. TechRadar'a konuşan Kuhn, “Sihir ile algısal hafıza arasında buyuk bir carpıklık soz konusu ve bu durum, bize insan zihninin nasıl calıştığını gosteriyor. Bunun kısa ozeti, algılarımızın doğal olarak hatalı olduğu ve beyninizle ilgili genellikle yararlı kısa yollar sağlamaya calıştığıdır” acıklamasında bulundu.
Kuhn, konuşmasının bir bolumunde, elindeki topu havaya uc kez fırlatmış gibi yaptı fakat aslında topu iki kere fırlattı. Orada bulunan insanların buyuk bir coğunluğu topun havaya uc kez fırlatıldığını gorduğunu belirtti. Goz uyarıcısının beyne ulaşması saniyenin 10’da birini alıyor ve bu gercekten algı icin uzun bir sure. Sonuc olarak gorsel sistemimiz gormeyi beklediğimiz şeyi o an oluşturuveriyor. Bu nedenle bazı insanlar, aslında havaya atılmamış topu havadaymış gibi goruyorlar. Konuyla ilgili olarak Kuhn, “Gordukleriniz, mutlaka aradığınız yerde olmayabilir. Zihninizle ne gormek istediğiniz de bu durumu etkiliyor. Sihir literaturunde bile sihirbazlar, dikkat ve goz hareketlerinin birbiriyle yakından ilgili olduğunu varsayıyorlar” acıklamasında bulundu.
'Google Glass, korkunc bir teknolojiydi' http://www.cafeciler.net/forum/image...742f8f6e0.jpeg
Sihirlerin teknoloji ile ilgili bağlantılarından da bahseden Kuhn, Google Glass’ı korkunc olarak nitelendirdi. Herhangi bir ortamda insanlara belli etmeden bircok işi yapmanın urkutucu olabileceğini belirten Kuhn, Google Glass projesinin bitmiş olmasına rağmen şeffaf ekranlar gibi baş ustu gostergelerinin turediğini ve bu teknolojilerin kullanıcı deneyimini duşunmediğini belirtiyor.
Kuhn, sihir tekniklerinin hayatımızı nasıl geliştirebileceğini daha derinlemesine araştırmak icin MAGIC Lab isimli bir araştırma laboratuvarı kurdu. Kuhn, “Aslında robotları insanları aldatmaları icin eğitiyoruz. Bu, aldatma biciminin insanlar uzerinde ne gibi bir etkisi olacağını gormemize yardımcı olacak” acıklamasında bulundu.
'Cift ekranlar verimli değil' http://www.cafeciler.net/forum/image...742fd735c.jpeg
Peki ya cift ekranlar... Microsoft, iki ekranlı Surface Duo’yu tanıttığında cift ekranların bilimsel olarak daha verimli olacağı belirtilmişti ancak Khun’a gore bu durum boyle değil. Kuhn, “İki ekranlı cihazlar aslında cok verimsiz. Dikkatinizi ayırıp yeniden meşgul olduğunuzda bu durum cok fazla bilişsel kaynak gerektiriyor. Bu yuzden yapılması gereken şey, tum işleri teker teker yapmak ve bir işi bitirmeden diğerine gecmemek” acıklamasını yaptı.


Forum Saati: 22:40. Zaman dilimi GMT +2 olarak ayarlanmıştır.

Forumumuz lisanslı yazılım kullanmaktadır.
Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.

“Kim bir iyiliğe aracılık ederse ondan bir hissesi olur." {Nisa, 85.}

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan cafeciler.net Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.