#1  
Alt 15 Haziran 2018
Ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üsteğmen
 
Üyelik Tarihi: 11 Haziran 2018
Yaş: 34
Mesajlar: 572
Adı geçen: 6 Mesaj
Teşekkürleri: 6
43 mesajına 48 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 19
Ömer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyorÖmer Şöhret basamaklarını tırmanıyor
Standart Istorage 2.5 kurulum ,ayar ve kullanımı

Not : Öncelikle Belirtmem Gerekir Bu Konunun Sahibi Ve Kurulumunu Kenar Nickli Arkadaştır.
Bizlere Bu Yazılım İle Tanıştırdığı İçin kendisine Teşekkürü Borç Bilirim.


İSTORAGE 2.5 KURULUM ,AYAR VE KULLANIMI, GAME SERVER YAPIMI :

Sayın meslektaşlarım bir çoğumuz kafemizde online oyunların güncellemesinden ve yeni çıkan oyunları makinalara kurmakta sorunlar yaşıyoruz. Makinalara tek tek oyun yüklemek veya tek tek makinalara patch çektirmek hem enerjimizi sömürüyor hemde vaktimizi.

Bu yüzden deponet nickli arkadaşımız sayesinde tanıştığım ve onun yardımları ile kurduğum istorage 2.5 programının kurulumunu ve kullanımını sizlerle paylaşmak istedim.


NOT : DİKKATLİ ŞEKİLDE KONUYU TAMAMEN OKUYUP YAPARSANIZ HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞAMAZSINIZ. LÜTFEN TELEFON İLE İLETİŞİM İSTEMEYİNİZ. TÜM SORUNLARINIZI BU KONU ALTINDA DİLE GETİRİRSENİZ BİR ÇOK KULLANICI ARKADAŞ OLDUĞU İÇİN SORULARINIZ KISA SÜREDE YANITLANIR..


AVANTAJLARI :

1-Yüksek maliyet gerektiren server kasası toplama ve disksiz sistem kurulumuna gerek kalmıyor.

2-Basit bir şekilde uygulanabilir.

3-Tek tek Her client için online oyun güncelleme meselesi ortadan kalkıyor

4-Tek tek her client için oyun yükleme meselesi ortadan kalkıyor

5-Oyun çeşitliliği sağlıyor.

6-Zamandan ve enerjiden tasarruf sağlıyor

7
-Clientlerinizde sadece Windows ve gerekli yazılımlar kurulu olur ve sisteminiz daha stabil çalışır.

ADIM 1 : SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

A- Windowsu kurmak için ve disklerin geri yazması için 120 gb ssd disk

B-Online Oyunların veya Gta 5 gibi yüksek disk alanı gerektiren oyunlar için 240 gb lık ssd ( Okuma Yazma Hızı iyi olmalı)

C-Aksiyon oyunlarının, Spor, Yarış, Strateji oyunlarının kısaca diğer oyunların kurulacağı 1 veya 2 tb harddik (Size Kalmış)

D-İşlemci çift çekirdek bir işlemci veya üstü olabilir. Amd 5200+ işlemci ile çalıştırıyorum ben. Deponet arkadaşımızda çift çekirdek işlemci kullanıyor.

E-8 gb ram kullandık biz. Ram konusunda elinizi korkak alıştırmayın

F-Anakart konusunda şu olsun bu olsun demiyoruz. Bağlayacağınz disklere yetecek kadar sata portu olsun yeterli. Sata 2, 3 gb/s şeklinde portlara sahip anakartlar kullanıyoruz deponet te bende.

G-GİGABİT ETHERNET ve GİGABİT SWİTCH olmalı. Kabloların cat 6 olması şart değil. Cat5e kablo götürüyoruz bu işi.

H- Ekran kartı olarak clientlerdeki ekran kartlarından biraz düşük bi şey takarsanız daha iyi olur böylece game server da açılan oyunun client pc de açılacağını garantilemiş olursunuz. (oyunların ekran çözünürlüklerinide game serverden yaparak ayarları kaydetmek gerekir)

ADIM 2- KURULUM

Kurulumun iki ayağı var bunlardan birisi game server da istorage 2.5 un ayarları diğeri ise client pc nin iscsi hizmetinden game server a bağlanması;

2a- Game Server da İstorage 2.5 ayarları nın yapılması :
2b- Clientin İscsi ile Game Server a Bağlanması:
ADIM 3 : KULLANIM:

Yukarıda tarif edilenleri uyguladıysanız ve verilen tavsiyeleri dikkate aldıysanız kullanım esnasında hiç bir sıkıntı çekmemeniz lazım.
Bir diğer öneride client pc lerin yeniden kurularak daha önceden kalma gereksiz program ve oyunların yükünden kurtarmanız ve Dipnotlar kısmında bahsettiğim 32 k disk biçimlendirmesini clientlerde de uygulamanız. 32 k olarak biçimlendirilen disklerde belirgin bir performans artışı söz konusudur.

60 PC Lİ BİR CAFENİN ÇALIŞAN SİSTEM GÖRÜNTÜLERİ :

Game Server Özellikleri ;


Game Servera Bağlı Kullanıcı Sayısı Ve Program Kullanıcı Sayısı ;

Bağlı Kullanıcıların Oynadıkları Oyunlar ;

Yukarıda Verilen Resimlerdeki Kullanıcılar Game Servera Bağlı İken Kaynak Kullanımı ;
Dipnotlar :

1-Windows kurulumu için disklerinizi biçimlendirirken 32 k olarak biçimlendirin. Oyunları yükleyeceğiniz diskleri de aynı şekilde 32 k olarak biçimlendirin. 32 k kurulum için Selçuk Dere'nin Nasıl Yapılır isimli bir konusu var oradan istifade edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır: 32K Windows Kurulumu

2-2 tane 3 tane ethernet kartı taksak gibi düşünceleriniz var ise Ben denedim 2 ethernet kartı ile sıkıntı çıkıyor.

3- Game server olarak kullanılacak makina da bir antivirüs programı veya bir koruma program olsun. Oyunları farklı farklı sitelerden indiriyoruz. İçerisinde virüs olma ihtimaline karşı kendimiz sağlama alalım. Her yüklediğiniz oyunun klasörünü taratmayı unutmayın ki emekleriniz boşa gitmesin.

4- Game server yaptığınız değişiklikler anlık olarak client pc lere yansımaz. Bu şu demek Akşam üstü Dota 2 ye patch geldi Sizde Game server dan oyunu güncellediniz ama o anda açık olan pclere bu güncelleme yansımaz. Bu durumda client pc yi bir defa yeniden başlatmanız gerekir. Akabinde sizin yaptığınız güncelleme ve değişiklik cliente yansıyacaktır.

5-Unutulmaması gereken önemli nokta game server olarak kullanacağınız makina ve istorage 2.5 programı tüm clientlerden önce açılmalıdır. Client ile game server arasındaki bağlantıyı windowsun iscsi hizmeti sağladığı için öncelikle game server ın kendini toparlaması ip adresini falan almış olması gerekir. Elektriklerin gidip gelmesi durumuda dahil. Bu şekilde olmazsa eğer clientleri açtığınızda siyah ekranda kalıyor clientler.bir süre sonra acılıyor ama kapat komutu verip kapat dediğinizdede kapatılıyor ekranında kalıyor.

6-Client pc den yapılan güncellemeler veya değişiklikler game server üzerinden kayıt olmaz.

7- Combat arms, Phantomers, Fifa 07 gibi bazı oyunların reg kaydı istemesi. Yapılması gereken şu forumda bu tarz reg kayıtları zaten mevcut bu kayıtların oyunun yoluna göre düzenlenip client pc ye girilmesi .

8- Steam oyunlarından Dota 2 de bir defa client pc den oyuna girmeniz icabetmektedir. Kendisine göre ufak tefek eklentileri yüklemesi gerekiyor.
Yine Steam oyunlarında Smite ta da client pc den bir defa oyuna girmeniz gerekmekte ve client pc ye Hi-Rez Studios Diagnostic Support u da yüklemeniz gerekmektedir. Ve Hi-Rez Studios eklentisi arka planda çalışan uygulamalar içerisinde yer almalıdır yoksa oyun çalışmamakta.

9- Game serverde ve clienlerde disk isimlerinizi Y: Z: olarak ayarlarsanız daha iyi olur nedeni iscsi çalıştığında sürücü olarak ilk hangi harf boşsa onu otomatik olarak atayacaktır örnek D: sürücüsü mesela oyunların yolları D: sürücüsünde müştri oturup kasayı açmadan flaş bellek takarsa bilgisayarınız ilk açılışta flaş bellegi okuyacağı için iscsi d sürücüsüne atama yapamayacaktır o yüzden D E F G gibi sürücü isimleri vermeyiniz. Disk yönetiminden sürücü isimlerini değiştirmeyi unutmayınız)

10-Oyunların kopyala yapıştır ile çalıştığını herkez biliyor artık müşterilerinde usb ye oyun yükleyip almasini engellemek içinde sürücüleri gizlerseniz (ufak bir program var konuya link verilecektir)

11-İstorage 4 tb disk boyutunu desteklememektedir.

12-RAID olarak yapılandırılan harddiskler istorage üzerinde fiziksel sürücü değilde partition olarak ayarlanmalıdır.

OYUNLAR İÇİN REG KAYITLARI:

Phantomers ; Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

Combat Arms ; Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

SÜRÜCÜ GİZLEME PROGRAMI:

Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

ŞU ANDA PROGRAMI KULLANAN FORUM ÜYELERİ VE İNTERNET KAFELER ;

deponet (60 pc) , Kenar (16 pc) , Dost Coffee, xforti (35 pc), BumerBilgisayar(65 pc), By_Batmanli, yelkenci59 (30 pc), erkin38, ilker1973 (11 pc), gizemli net (21 pc), linosnet35 (63pc), bahadırtuna (28pc), silvermoonx (25 pc) tolhan (32 pc) Saray Net Cafe (40 Pc) zhenon (20 Pc) saffetbulut (25 pc) SancakCafe (25 pc) ewelfener (20 pc) bulentcan (25 pc) Çizgi Net (18 pc) Medusa Internet Kafe (50 pc) Medusa VIP Internet Kafe (40 pc) Değişim İnternet Cafe (45pc) erayinternet (15pc) sugarman78 (15 pc) Jamaisvu (20 pc ) 1033 İnternet Kafe (33 pc ) Ecemnet Kafe (25 pc ) Edi İnternet Cafe (40 pc) slymnkzly (50 pc) Hard-net (20 pc) wild72 (20 pc) VİP İnternet Cafe (39 pc) ahhooww (11 pc) jeyhun (33 pc) =1015 Pc Toplam

PROGRAM İNDİRME LİNKİ
İndir Storage2 rar
Attached Images
Dosya tipi: jpg 10.jpg (92.2 KB (Kilobyte), 8 views)
admin ve ewelfener bunu beğendiler.

Konu Ömer tarafından (15 Haziran 2018 Saat 03:13 ) değiştirilmiştir.
Bu mesaj için Ömer kullanıcısına teşekkür edenler:
admin (27 Haziran 2019)
  #2  
Alt 30 Haziran 2018
Cyborg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astsubay
 
Üyelik Tarihi: 12 Haziran 2018
Mesajlar: 239
Adı geçen: 1 Mesaj
Teşekkürleri: 3
14 mesajına 18 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 7
Cyborg Doğru YoldaCyborg Doğru YoldaCyborg Doğru Yolda
Standart

bu cache ayarları makina sayısına goremi ayarlanıyo yoksa videodaki sabitmi, birde geri yazma için c de ne kadar yer lazım bende 4 gb yer kalmıs yetermi.
  #3  
Alt 30 Haziran 2018
BurnZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asteğmen
 
Üyelik Tarihi: 15 Haziran 2018
Yaş: 32
Mesajlar: 286
Adı geçen: 0 Mesaj
Teşekkürleri: 33
17 mesajına 18 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 10
BurnZ Şöhret basamaklarını tırmanıyorBurnZ Şöhret basamaklarını tırmanıyorBurnZ Şöhret basamaklarını tırmanıyorBurnZ Şöhret basamaklarını tırmanıyorBurnZ Şöhret basamaklarını tırmanıyorBurnZ Şöhret basamaklarını tırmanıyor
Standart

videodaki gibi yap yeterli cache ayarı için. 30 makinada problemsiz çalışıyor. ilk zamanlarda programa geçtiğimde geri yazma diskinden yaklaşık 8 gb alan kayboldu ancak zaman içinde geri geldi nedenini bilmiyorum. Oyunlara güncelleme geldiğinde müşterininde ayrıca güncellememesi için clienti kapatıp açman gerekir resetlersen işe yaramaz. Bu programda en büyük sorunu fortnite yarattı bende o oyunu yüklediğim gibi geri sildim. Fortnite konusunda belirtilen bat dosyasını yazıp programdata daki epic klasörünü her güncellemede winrarla yazman gerekiyordu ve bunu yapmadığın zaman clientlerde müşteri oyuna gireceği zaman haliyle yüklü görünmediği ancak gameserverdan paylaşıldığı için oyunun tüm boyutu kadar alan her bir makina için geri yazma diskinden kayboluyordu bunuda belirtmek isterim. son ptlink gibi hat birleştirici cihazları kullanmaya karar vermeden önce çok iyi araştır bugün bir arkadaş mavi ekran hatası demiş sebebini bilmiyorum
__________________
Tarihin Ortanca Çocuğu
  #4  
Alt 30 Haziran 2018
Cyborg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astsubay
 
Üyelik Tarihi: 12 Haziran 2018
Mesajlar: 239
Adı geçen: 1 Mesaj
Teşekkürleri: 3
14 mesajına 18 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 7
Cyborg Doğru YoldaCyborg Doğru YoldaCyborg Doğru Yolda
Standart

geri yazmada ssd cokmu onemli normal hdd yi gostersem problem olurmu, yada cacheyi 20 masaya gore dusursem kac yapmalıyım.
  #5  
Alt 01 Temmuz 2018
sancakcafe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çavuş
 
Üyelik Tarihi: 13 Haziran 2018
Yaş: 35
Mesajlar: 170
Adı geçen: 0 Mesaj
Teşekkürleri: 1
6 mesajına 7 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 5
sancakcafe Doğru Yoldasancakcafe Doğru Yolda
Standart

Geri yazmada ssd çok önemli cyborg
  #6  
Alt 01 Temmuz 2018
Cyborg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astsubay
 
Üyelik Tarihi: 12 Haziran 2018
Mesajlar: 239
Adı geçen: 1 Mesaj
Teşekkürleri: 3
14 mesajına 18 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 7
Cyborg Doğru YoldaCyborg Doğru YoldaCyborg Doğru Yolda
Standart

240 ssd aldım 40gb sini geri yazma 200 ü online oyunlar için ayırırım o zaman
  #7  
Alt 01 Temmuz 2018
erayinternet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çavuş
 
Üyelik Tarihi: 13 Haziran 2018
Mesajlar: 102
Adı geçen: 1 Mesaj
Teşekkürleri: 5
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 16
erayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyorerayinternet Şöhret basamaklarını tırmanıyor
Standart

Alıntı:
Cyborg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
240 ssd aldım 40gb sini geri yazma 200 ü online oyunlar için ayırırım o zaman
Yukarıdaki açıklamalarda da belirtildiği gibi

BU sistemde 2 tane SSD gerekiyor.

1. SSD yi işletim sistemi ve geri yazma diski olarak kullanıyoruz.
2. SSD ye ise online oyunları yüklüyoruz.
online oyunların olduğu diske geri yazmayı da vermek ne kadar sağlıklı oldur onu bir düşünün. Eğer böyle birşey mantıklı olsaydı 2 SSD yerine 480 lik bir SSD ile kurarlardı sistemi
  #8  
Alt 01 Temmuz 2018
Cyborg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astsubay
 
Üyelik Tarihi: 12 Haziran 2018
Mesajlar: 239
Adı geçen: 1 Mesaj
Teşekkürleri: 3
14 mesajına 18 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 7
Cyborg Doğru YoldaCyborg Doğru YoldaCyborg Doğru Yolda
Standart

bu cache klasoru ne kadar yer kaplıyor maksimum kac gordunuz.
  #9  
Alt 02 Temmuz 2018
Bozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astsubay
 
Üyelik Tarihi: 12 Haziran 2018
Mesajlar: 208
Adı geçen: 3 Mesaj
Teşekkürleri: 1
11 mesajına 12 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 6
Bozkurt Doğru YoldaBozkurt Doğru Yolda
Standart

Alıntı:
Cyborg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu cache klasoru ne kadar yer kaplıyor maksimum kac gordunuz.
naptın kurabildinmi istrogeyi
  #10  
Alt 02 Temmuz 2018
Cyborg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astsubay
 
Üyelik Tarihi: 12 Haziran 2018
Mesajlar: 239
Adı geçen: 1 Mesaj
Teşekkürleri: 3
14 mesajına 18 kere teşekkür edildi.
Rep Gücü: 7
Cyborg Doğru YoldaCyborg Doğru YoldaCyborg Doğru Yolda
Standart

ssd gelsin diye bekliyom, bitanede cache bellek için almam gelekecek sanırım
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 15:15. Zaman dilimi GMT +2 olarak ayarlanmıştır.

Forumumuz lisanslı yazılım kullanmaktadır.
Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.

“Kim bir iyiliğe aracılık ederse ondan bir hissesi olur." {Nisa, 85.}

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan cafeciler.net Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.